čo je to sebaobhajovanie ?

Autor: Zuzka Homolová | 8.3.2012 o 10:01 | (upravené 9.3.2012 o 8:31) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  210x

Čo je to vlastne to sebaobhajovanie?. „ČO?“, asi si väčšina z Vás povedala, „Čo je to sebaobhajovanie? A to je akože čo?A to je presne to, čo víri v mojej hlave ako môj najväčší problém. Čo je to sebaobhajovanie. A prečo ľudia nevedia čo je to. Ja vediem tento kurz sebaobhajovania už a preto myslím, že mám právo napísať čo si o tom skutočne myslím.

Sebaobhajovanie je kurz pre ľudí s mentálnym postihnutím. „Čo?“, možno si zase poviete, „Aj oni majú nejaké kurzy, a to im je načo, však oni nič nevedia.“ Ale vedia. Keby ste ich spoznali, vedeli by ste, že dokážu veľa. Vedia milovať, počúvať, radiť, byť kamarátmi. Vedia pracovať, vzdelávať sa, pracovať na sebe a mnoho ďalších vecí. A práve sebaobhajovanie je metóda, alebo proces, ktorí učí človeka s mentálnym postihnutím byť sebavedomejším človekom a uvedomelejším občanom vo svojej krajine. Sebaobhajca sa snaží sa v prvom rade spoznať sám seba, aký je a aký je svet okolo neho. Ako ho berú ostatní ľudia, a ako vníma sám seba. Zisťujú postupne čo potrebuje pre uspokojenie svojich potrieb, kto sú jeho kamaráti a kto nepriatelia. Aké je to slušné, asertívne vystupovanie.Ako bojovať s nástrahami tohto sveta, a ako prekonávať všetky prekážky, ktoré im naša spoločnosť kladie pod nohy a ako na druhej strane využívať služby o ktorých sa naučia, že vôbec existujú Vzdelávajú sa v oblasti svojich práv ale aj povinností. Každý človek má rovnaké práva a preto aj oni majú právo na život, na vzdelanie, na prácu, na voľný čas, na súkromie, na bývanie, na informácie...atď. Mnohí ľudia s mentálnym postihnutím to nevedia ale sebaobhajci áno. Všetko sa učia spôsobom vysvetľovania, ale aj praktickým nácvikom. Všetky aktivity sú prispôsobované ich schopnostiam a postupom času sú stále zložitejšie a oni ich z prehľadom zvládajú. Sebaobhajovanie tiež znamená vytvorenie malej sociálnej skupiny. Každý v živote potrebuje priateľov a pocit, že niekam patrí. Sebaobhajovanie je správna cesta pre vytvorenie kamarátstiev, podpornej atmosféry v akceptujúcom prostredí. Je to niečo čo ľudom s mentálnym postihnutí v ich živote chýbalo. Sebaobhajca sa necíti sám, vie kde má svojich kamarátov a vie kde môže dostať radu a pochopenie. Sebaobhajovanie podporuje ich kreativitu, tvorivosť, chuť pracovať na seba, túžbu byť lepším. Chcú dokázať spoločne celej spoločnosti, že sú tu a že sú schopní byť jej plnohodnotnými členmi. Aktívnejší sebaobhajci bojujú za svoje práva a snažia sa ovplyvňovať myslenie všetkých ostatných ľudí. Chcú aby boli vnímaní rovnocenne a bez predsudkov. Sebaobhajcom pomáhajú lektori, ktorí ich všetko postupne učia. V konečnom dôsledku ide o pomoc k svojpomoci. Tí najšikovnejší sebaobhajci budú viesť svoje skupinky a pomáhať ostatným. Nakoniec dokáže skupina fungovať aj bez lektora a stanú sa svojpomocnou skupinkou, kde budú fungovať ako schopní ľudia čeliť akejkoľvek výzve. Verím, že tejto ideálnej predstave sa čoskoro dopracujeme so všetkými svojimi kolegami. Verím v silu sebaobhajovania a tento príspevok venujem kolegom, ktorí ma podnietili k jeho napísaniu na našej porade.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?